Merhaba arkadaşlar gördüğünüz fotoğraflar ve daha fazlası hikayeleri ile sizlerle olacak.
Kiminin çocukluğunun kiminin gençliğinin hatta hala izlediğimiz zamansız filmler,işte o yeşilçam yıldızlarının ilk fotoğraflarını çeken Bella Fotoğraf Stüdyosu’nun kurucusu duayen Fotoğraf Sanatçısı ,tarihte en az o ünlüler kadar iz bırakan Ali Mermer 3 Nisan 2018 salı günü saat 19.30 ‘da ANFOK ‘ta olacak.
Tarihe tanıklık etmek istiyorsanız 86 yaşındaki Ali Mermer’i mutlaka tanıyın…
Sadece Yeşilçam ünlülerinin fotoğrafları olmayacak bu güzel akşam da Türkiye’ye ilk renkli fotoğrafı getiren de Ali Mermer ve 60 ‘lı yılların renkli Antalya fotoğrafları da olacak ,Yeşilçam filmlerinden fotoğraflarda geceyi süsleyecek.
Fotoğraf dolu bir hayat sizleri bekliyor…

Görüşmek dileğiyle….

Ali Mermer hakkında :
Ali Mermer, Kosova (eski Yugoslavya) Prizren kentinde doğdu. Küçük yaşlarında fotoğraf sanatı merakından şimdi Hırvatistan başkenti olan Zagreb kentinde fotoğrafçılığı 4 yılda ilerletti. 1954 yılında serbest göçmen olarak İstanbul’a geldiğinde ilken aynı zaman akrabası olan dönemin en ünlü fotoğrafçısı Kemal Baysal’ın BAYSAL Fotoğraf Stüdyosunda laborant olarak işe başladı. İçindeki öğrenme azmi ve hırsı sayesinde kısa sürede çok şey öğrenen Ali Mermer, 1957 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde İtalyanca ‘güzel’ anlamına gelen ‘BELLA’ fotoğraf stüdyosunu kurdu. Renkli fotoğrafçılık o yılların Türkiye’si için çok yeniydi. Ali Mermer yenilikleri sevdiğinden Avrupa fotoğraf fuarlarını gezerek araştırmaları yaptı.

Münih’teki AGFA Film fabrikasından eleman getirip, 5 yıl kadar renkli fotoğraf üzerine çalışmalar yaptı. Kısa sürede Yeşilçam’ın aranılan fotoğrafçısı olurken, tarihi, kültürel, doğal, sanatsal ve turistik merkezlerini içeren fotoğraf, slayt ve kitap çalışmalarıyla da ülkenin tanıtımına büyük katkılar sağladı. Ülke genelinde birçok müzeyi ve özel bölümlerini fotoğraflayıp kitap haline getiren Mermer, fotoğraf sanatının zirvesine oturdu. Tüm gazetelerin o yıllarda sık sık düzenlediği artist yarışmalarının, geleceğin artistlerinin, güzellik kraliçelerinin, mankenlerin ve ses sanatçılarının fotoğraflarını çekti.

Şöhretin yolu onun objektifinden geçiyordu adeta. Hırsı, azmi ve üretkenliği onu sürekli yeni şeyler yapmaya itiyordu. 1970 yılında BELLA Ofset Matbaası’nı kurarak çeşitli sinema afişleri, sanatçı ve manzara kartpostallarını basmaya başladı. O dönemde birçok çiklet ve çikolata firmaların ambalajı içinden Ali Mermer’in çektiği BELLA logolu sanatçı resimleri çıkıyordu.1973 yıllarında ise dönemin ünlü yayınlarından “SİNEMA Dergisi”ni çıkardı. Adı artık Yeşilçam’ın devleriyle anılıyordu. Yaklaşık yarım asır boyunca Yeşilçam’ın renkli, büyülü, görkemli ve hüzünlü dönemlerine tanıklık etti ve fotoğraflarıyla belgeledi. Uzun yıllar boyunca çektiği fotoğraflardan, hazırladığı sinema afişlerinden dev bir arşiv oluşturdu. Bu kıymetli hazinenin büyük bölümünü rejisör Metin Erksan’ın önerisiyle Güzel Sanatlar Akademisi’ne (şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) bağışladı. 1990 yılına kadar aktif çalışmalarına devam etti ve sonra Antalya’ya yerleşti.

Yakın çevresinin teşvikiyle tanıklık ettiği Yeşilçam’ın bir dönemini sanatseverlerle paylaşmak için 1998 yılında 35. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında ilk fotoğraf sergisini Cam Piramit’te açtı. 500’e yakın sanatçı fotoğrafı, afiş, lobi ve sinema karesi sergiledi. Yakın ilgi dolayısıyla 1999, 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 3 ayrı mekanda (Prestij Sinemaları, ANSAN ve Karikatürcüler Sokağı) daha geniş kapsamlı sergileri açtı. Bu organizasyon dahilinde Topkapı Palas Oteli’ndeki açılış kokteylini, Antalya Cam Piramit’teki Onur Ödülleri gecesini ve Aspendos Tiyatrosu’ndaki Ödül Gecesini dev ekranlarda oynattığı sanatçı portrelerden ve film karelerden oluşan slayt sinevizyon gösterileriyle renklendirdi. 6 sene üst üste Antalya Alın Portakal Film Festivali kapsamında sergiler açan Ali Mermer birçok plaket ve teşekkür belgeleriyle ödüllendirildi.

Ayrıca 2002 yılında ANSAN’da (Antalya Sanatçılar Derneği) yapılan özel “Yılmaz Güney Sinemacılığı” adlı etkinliğinde resimleri ve slayt sinevizyon gösterisiyle çok büyük bir katkıda bulundu. Son sergisini 2010 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde açtı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir